KTJ2009-12-07

KTJ2009-12-07

Új hozzászólásSzerző: jzoltan » 2009.12.07. 00:00

JEGYZŐKÖNYV


Készült: Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének
2009. december 07-én 18 órakor megtartott közmeghallgatásáról.


Az ülés helye: Polgármesteri Hivatal tanácskozóterme.
(2351 Alsónémedi, Fő út 58.)


Jelen vannak: A mellékelt jelenléti ív szerint.



Dr. György Balázs polgármester köszönti a közmeghallgatásra meghívott vendégeket, érdeklődőket és a Képviselő-testület tagjait.

Megállapítja a Képviselő-testület határozatképességét: 12 főből jelen van 8 fő.

Javaslatot tesz a napirend módosítására:
A napirend előtti két témát szeretné, ha felcserélnék, azaz a szennyvíztisztító bővítés témaköre kerülne előre,
1. sz. napirendben két rendeletmódosításra kerülne sor, az egyik a víz- és csatornadíjak módosítása, mely a DAKÖV Kft. taggyűlésén megállapított elszámoló árak miatt szükséges, a másik pedig a köztisztviselők juttatásairól szóló rendelet módosítása, melyre a cafetéria-rendszer bevezetése miatt kell sort keríteni. Mindkét rendelet-tervezet kiosztásra került a Képviselő-testület tagjai részére.
3. sz. napirend keretében a 310/2009. (11. 27.) sz. önkormányzati határozat módosítását kell megtárgyalni, melyhez a határozati javaslat kiosztásra került.


Bálint Sándor és Józan Sándor képviselő időközben megérkezett.
(12 főből jelen van 10 fő)


Dr. György Balázs polgármester – miután a napirend módosításához kérdés, hozzászólás, módosító javaslat nem érkezett – kéri a kiegészített és módosított napirend határozattal történő elfogadását.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 9 igen, 1 tartózkodó szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

314/2009. (11. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete a módosított napirendet elfogadta.

Határidő: azonnal.
Felelős: Dr. György Balázs polgármester.



NAPIREND:

Napirend előtt:

1.) Részletes tájékoztatás a szennyvíztisztító telep bővítése és intenzifikálása (technológiai váltás) ügyében.

2.) A helyben közszolgáltatást nyújtó szervezetek (tűzoltóság, rendőrség, VOLÁNBUSZ Rt., DAKÖV Kft., AIRVAC Kft. stb.), vállalkozások rövid beszámolója, hozzájuk kérdések intézése.

Napirend:

1.)Beszámoló a 2009. évi költségvetési évről, 2010. évi elképzelések (koncepció).

2.) Az idegenforgalmi adó megszüntetésének lehetősége.

3.)Egyebek, melynek keretében a jelenlévők a Képviselő-testület tagjai részére közérdekű kérdéseket tehetnek fel.



Napirend előtt 1.) Részletes tájékoztatás a szennyvíztisztító telep bővítése és intenzifikálása (technológiai váltás) ügyében.


Dr. György Balázs polgármester először Kozma Miklós ügyvezetőnek adja meg a szót.

Kozma Miklós tájékoztatja a jelenlévőket, hogy a szennyvíztisztító terhelése kb. két éve elérte a kapacitási határt, így szükségessé vált a tisztító bővítése, melyre pályázatot nyújtott be az Önkormányzat.
Javítani kell a minőségen, illetve már nem tudnak komolyabb fogyasztót rákapcsolni a rendszerre.

Gyurácz Németh Iván tájékoztatja a jelenlévőket, hogy a szennyvíztisztító bővítésére, technológiai váltására elkészítették a pályázatot az I. fordulóra, mely sikeresnek bizonyult. Forrásokat kapott az Önkormányzat a műszaki tervek stb. kidolgozására.
Részletezve kell mutatni a fejlesztés szükségességét, újabb tanulmány elkészítése szükséges a Minisztérium felé és most ennél a fázisnál tartanak. A KVVM, az akivel egyeztetni kell a különböző tervek stb. tekintetében.
A Fejlesztési Igazgatóságtól a múlt héten érkezett egy sajnálatos levél, melyben az szerepel, hogy nem látják a bővítés indokát, holott az I. fordulóban elfogadták a pályázatot. Kezdeményezték a támogatási szerződéstől való elállást is.

Dr. György Balázs polgármester megerősíti a levél érkezését, mely előtt mindenki értetlenül áll. Természetesen időpontot kérnek és bemennek megbeszélni a levél tartalmát, hiszen korábban azzal bíztattak mindenkit, hogy aki az I. fordulón túljut, az a II. fordulóban is esélyes. Az Önkormányzat is nyert az I. fordulóban és ennek érdekében a mostani forduló során több kompromisszumot is tett.
A mai adat szerint 5043 fő az állandó lakosságszám, mely növekedési trend bizonyítható. Nagy az ingatlanforgalom is.
Reméli, sikerrel veszik majd az akadályokat.

Dr. Tüske Zoltán az I. fordulóban elnyert összeg visszafizetéséről érdeklődik.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy még nem vettek fel támogatási összeget és természetesen harcolnak érte.

Jakab Gergely arról érdeklődik, hogy telik meg a szennyvíztisztító, ha folyamatosan történik a tisztítás stb., vagy az áteresztőképességről vagy m3 kapacitásról van szó?

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy a m3 kapacitásról van szó.

Kozma Miklós elmondja, hogy 600 m3/nap a tisztító kapacitása. Mivel bővül a lakosság, szükségessé vált a tisztító bővítése is.

Dr. György Balázs polgármester – mivel további kérés, hozzászólás nem érkezett – megköszöni a beszámolót és átadja a szót a VOLÁNBUSZ Rt. képviselőinek.


Az ABSOLVO Kft. képviselői távoznak a közmeghallgatásról.


Napirend előtt 2.) A helyben közszolgáltatást nyújtó szervezetek (tűzoltóság, rendőrség, VOLÁNBUSZ Rt., DAKÖV Kft., AIRVAC Kft. stb.), vállalkozások rövid beszámolója, hozzájuk kérdések intézése.


Pekarek Tibor szórólapot ad át a Polgármesternek, hogy a lakosság részére elérhetővé váljon, amely tartalmazza az új autóbusz számozást.

Dr. György Balázs polgármester átadja az Alsónémedi Jövőjéért Egyesület levelét Pekarek Tibornak, amit eljuttattak a VOLÁNBUSZ-hoz is.
A 2501 és 2505-ös járat ügyében november 03-án érkezett megkeresésről érdeklődik.

Pekarek Tibor tájékoztatja, hogy azt nem a Szigethalmi Üzemigazgatóság üzemelteti, a 2501-es dabasi járat, a 2505-ös pedig Alsónémedi-Dabas útvonalon közlekedik.

Jakab Gergely jelzi, már nem jár be dolgozni, de korábban sokat bosszankodott, hogy a dabasi busz az Árpád utcánál nem áll meg.

Pekarek Tibor elmondja, hogy amennyiben kijelölt megállója van a járatnak, akkor köteles megállnia. Az a Monori Üzemigazgatósághoz tartozik, továbbítani tudja a problémát, ha a járatszámot ismeri.

Jakab Gergely javasolja, hogy a panasztelefonszámot írják rá a kirakott menetrendre.

Pekarek Tibor tájékoztatja, rajta van. A telefon Szigethalmon csörög, de továbbítják a panaszbejelentést. Az autóbuszokon a vonalszám fog látszani, ill. a végállomás.

Tüzér Jánosné arról érdeklődik, hogy az indulási időpontokban történik-e változás?

Pekarek Tibor tájékoztatja nem, de az indulásnál pár perces eltérések lehetnek.
Tájékoztatja a jelenlévőket, hogy a szeptember 01-jén beindított Dunaharaszti felé közlekedő új járaton – ami Budapestre is bemegy – a diákok nagy számban közlekednek, így mentesítik a másik járatot, ami egyenesen Budapest felé közlekedik. A TESCO-nál általában 8-10 fő száll le a buszról.

Győrvári Ferencné arról érdeklődik, hogy a „piros” járat miért nem áll meg Alsónémedin? A jegyet Soroksárig megvásárolták volna, mégsem engedte a sofőr. 140 percet kellett várni, míg jött a másik busz.

Pekarek Tibor tájékoztatja, hogy a szabályokat be kell tartani.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy ez már „ősi” probléma.
Megköszöni a részvételt és jelzi, hogy az egyesületi levélre választ várnak.
Átadja a szót a Tűzoltóság képviselőjének.


A VOLÁNBUSZ RT. képviselői távoznak.


Branyiczki Márk bemutatkozik és tájékoztatást ad az általa vezetett tűzoltóság dolgozói és felszerelési állományáról.
Elmondja, hogy a vonulások 50 %-a volt tűzeset miatt szükséges, melyből 70 % szabadtéri tűz volt, de az iparosodás miatt növekszik az épületi tűzesetek száma is.
Alsónémedire vonatkoztatva 30 esetben kellett kivonulni, melyből 17 eset volt tűzeset, 13 pedig műszaki mentés (2 baleseti, a többi viharkár). A tűzesetek közül 5 volt épületi, 3 épített környezeti, 9 pedig nádas, ill. aljnövényzet miatti tűz. 20 esetben történt segítségnyújtás, 1 esetben pedig tűzvizsgálati hatósági tevékenység a településen.
Folyamatosan figyelik a meteorológiai előrejelzéseket és próbálnak ahhoz igazodni az ügyelettel.
Június 16-tól bízták meg Őt a parancsnoki teendők ellátásával. Nyitottak bemutatókra, rendezvények biztosítására is.
Elmondja, hogy 14 milliós költségvetési elvonás volt a dabasi tűzoltóságtól, de természetesen továbbra is minden bejelentésre kimennek, a nehéz anyagi körülmények ellenére is.

Krizsa Miklósné elmondja, szeptemberben nagy volt a szárazság, mégis este meggyújtották az avart és hiába figyelmeztették a szomszédokat, folytatták. Félnek a tűztől. Ne a faluban gyújtsák meg az avart, hanem vigyék ki a határba.
Szilveszter közeledik és megrontja az ünnepet a sok petárda, tűzijáték. Úgy gondolja, ott csinálják a tűzijátékot, ahol másokat nem zavar. Jó lenne, ha a petárdázás megszűnne.

Branyiczki Márk elmondja, hogy a településeknek van tűzgyújtási szabálya.

Rozgonyi Erik jegyző tájékoztatja, hogy itt nincs helybeli szabályozás.

Branyiczki Márk jelzi, így a központi szabályozás érvényes, mely szabályoz több mindenre (pl. bűz, környezetkárosítás stb.). Minden bejelentésre kijönnek. Tudja, sokszor van olyan, hogy egyáltalán nincs lehetőség az oltásra, örökös probléma a tűzgyújtás.
A pirotechnikai tevékenységet is jogszabály szabályozza, pl. a tűzijáték bejelentését kategória szerint. A petárda tilos, de a rendőrségnek évek óta probléma.

Kiss Miklós a Polgárőr Egyesület nevében megköszöni a nyári Polgárőr Napon való részvételt, bemutatót és reméli, hogy továbbra is eljönnek a felkérésre.

Branyiczki Márk köszöni és jelzi, igyekszenek a rendezvényeken is jelen lenni.

Dr. Tüske Zoltán arról érdeklődik, hogy a szakhatósági tevékenységet hivatalból magánházaknál is teljesítik-e, azaz a szabályok betartását ellenőrzik-e?

Branyiczki Márk tájékoztatja, hogy csak a társhatóságok kérésére lehet ellenőrizni, ha közveszélyes, de nehéz dolog.

Dr. Tüske Zoltán a lakóházon belüli ellenőrzésre gondolt, tüzelés, rossz vezetékek stb.

Branyiczki Márk tájékoztatja, nem járnak el ilyen ügyekben.

Dr. György Balázs polgármester meglepődött a 30 kivonuláson, de a viharkár, pincék elöntése stb. érthetően emelte az esetszámot.
Megköszöni a részvételt és átadja a szót a rendőrség képviselőinek.

Szadai Attila bemutatkozik a jelenlévőknek jelezve, hogy fél éve dolgozik Alsónémedin és szeret itt dolgozni.
A bűncselekmények száma csökkent, jónak mondható. Migrációs problémák viszont vannak, próbálnak segíteni az Önkormányzatnak.

Krizsa Miklósné elmondja, őrült forgalom van és magas sebességgel közlekednek a Gyáli úton. Rendőrt egész nyáron nem láttak az utcában. Az Ócsai körforgalom is hiába készült el, mégis itt van a nagy forgalom. Úgy tudja, hogy a kamionoknak nem is lehetne arra közlekedni.

Dr. György Balázs polgármester jelzi, ez helyi probléma.

Győrvári Ferencné elmondja, hogy az előttük lévő Haraszti úti kanyarnál is problémák vannak. Néha megállathatnák az autókat, szondáztathatnának is. Nincs kilátás előttük, nem takarítják le az út szélét, pedig 2-3-szor is szólt már. Néha legalább rendőr lenne.

Jakab Gergely az Árpád-Toldi utca ilyen problémáit említi, veszélyes az árkok tisztítása is.

Szadai Attila elmondja, hogy a nyáron javították az elkerülő utat, ill. sok ott az alsónémedi cég is, valamint a Haraszti úton folyik a CBA építkezése. Ketten vannak KMB-sek, több rendőr kellene, nem tudnak mindenhol ott lenni.
A sebesség túllépést csak traffipax-al lehet bizonyítani, az alapján lehet büntetni.

Jakab Gergely jelzi, hogy az önkormányzatok is vehetnek már sebességmérőt.

Csernus József a pirotechnikával kapcsolatban tájékoztatja a jelenlévőket, hogy kategóriákra van bontva. – Részletesen ismerteti a csoportokat, felhasználási lehetőségeket. – Bejelentésre természetesen kijönnek, de akkor már nem minden esetben lehet bizonyítani. A petárda tilos, szabálysértést követ el, aki használja, büntethető, de tetten kell érni a használót, akiknek nagy része fiatalkorú, így nem büntethető, csak figyelmeztetésben részesül.
Elmondja, hogy tavaly 167 bűncselekmény volt Alsónémedin, idén pedig a 114. esetnél tartanak, így reméli, hogy akár -25 %-os csökkenés is elérhető. A KMB-sek eredményes elfogásokat produkálnak, ill. megelőzik az eseményeket stb., még Dunaharasztin is.
Jelzi, hogy a tatárszentgyörgyi eset a mai napig leterheli a rendőrséget.
A KMB-sek maximálisan teszik a dolgukat, Tóth Gábor szombaton éppen pihenős volt, és mégis előállítási ügyet intézett. Szadai Attilát sokszor csapattevékenység miatt elvezénylik (pl. Jobbik, Magyar Gárda rendezvényei), sokszor a helyi szolgálatteljesítés idején is. Dernóczi Zoltán is aktívan kiveszi részét a munkából, aki lassan nyugdíjba vonul.

Krizsa Miklósné elmondja, van akinek a szomszédjában 20 román is lakik és sírt. Ezen kellene gondolkodni, és azon, aki dolgoztatni akarja, az viselje a felelősséget is értük, vigyék magukhoz lakni azokat.

Csernus József jelzi, ez már évek óta visszatérő probléma. Az Önkormányzat próbál tenni ellenük, a rendőrséggel közösen, de EU-s állam Románia, így nem tudja a rendőrség a dolgot kontrollálni. Alsónémedi tudná kezelni a dolgot. Felkérés esetén szívesen segítenek, de nem tudják a 90 napos itt tartózkodást ellenőrizni azaz, hogy legálisan tartózkodnak-e itt.

Krizsa Miklósné elmondja, hogy az éjjel-nappali boltban sokszor nem lehet vásárolni, tolakodnak stb., de még az eladók is félnek, „kacsintanak”, hogy várjon a helyi vevő, amíg elmennek.

Csernus József elmondja, egyik hétvégén négy román állampolgár ellen léptek fel egy telephelyen a KMB-sek, mert éppen lopni akartak. Sajnos egy részük ezért van itt, nincs munkájuk, így bűncselekményeket stb. követnek el. Folyamatosan intézkedni kell ellenük.
Amíg az alsónémedi lakosság nem méri fel a veszélyeket, addig nem tudnak lépni. Felkérésre maximálisan az ügy mellé állnak. Voltak munkaügyi ellenőrzésen is többször, de inkább nem mondja el, miket kell ilyenkor eltűrniük.

Szarka Balázs elmondja, hogy az elkészült új útról a gazdákat kirekesztették, alig tudnak bemenni a földekre.
Az úton „kerítés” van az örömlányokból. Miért nem lehet elővenni őket vagy a futtatókat? Mindennap itt vannak. A szemét felét is ők termelik a határban. Nem tesznek semmit, fegyverrel járnak, esete is volt belőle.
Elmondja, mindig volt, van és lesz is vendégmunkás, ezt nem tudják megakadályozni.

Csernus József jelzi, hogy az útról való lehajtás a KÖZÚT KHT-ra tartozik, nem tud rá mit mondani. Talán oda kellene írni a problémáról a gazdáknak.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy szabályok vannak és az alapján csinálták meg a lehajtókat. Eddig szabálytalanul voltak lejáratok. Szerviz utat kell kialakítani, régen is így volt.

Csernus József – folytatva Szarka Balázs felvetéseire a válaszadást – elmondja, hogy az idei évben változás volt a Dabas Városi Bíróság Elnökének személyében (Erdős András). Minden héten legalább egyszer begyűjtést tartanak, őrizetbe veszik az örömlányokat és 3 napon belül bíróságra viszik. 30-60 nap elzárást kapnak. A futtatók „forgatják” a lányokat és először csak figyelmeztethetik, majd utóbb bírságolhatják őket. A futtatók ellen is eljárnak, pl. eltiltják járművezetéstől, de ez esetben sofőrrel jönnek. Tavaly 70 körüli bírósági ügy volt, az ideén 100 felett vannak már. Természetesen a rendőröket is megfenyegetik a futtatók.

Szarka Balázs jelzi, hogy több kisebbségi román állampolgár vásárolt jogosítványt 2-300.000,- Ft-ért. Írni, olvasni nem tudnak.

Csernus József jelzi, nem kérdezheti meg tőlük, tudnak-e olvasni.

Kiss Miklós a rendőrségnek is köszönetet mond a Polgárőr Napon való részvételért.
Arról érdeklődik, miképpen lehet az, hogy ekkora körzetben (40 km) csak egy járőr páros van szolgálatban vagy tudnak kiállítani. Máshol, pl. Dunaharasztin és környékén 6 fő van szolgálatban.

Csernus József tájékoztatja, hogy milyen körülményes az Ócsára tervezett rendőrőrs sorsa is.
A rendőrségi létszám országosan 45.000 főben van limitálva és 43.000 fő rendőrségi dolgozó van összesen.
A Dabasi Kapitányságon 7 tanuló van, akik az idén végeznek és helyiek, így május-júniustól szolgálatba tudnának állni. Alsónémedin és Ócsán továbbra is 2 fő KMB-s marad az állománytábla alapján.

Dr. György Balázs polgármester jelzi, tulajdonképpen 1,5 fő rendőre van a településnek. Igyekszik az Önkormányzat mindent megtenni, sok támogatást ad a rendőröknek. Semmi változás nem történt a megyében, gond van.

Bálint Sándor jelzi, valóban segítettek a rendőrök a külföldi állampolgárok ügyében. Ha a Képviselő-testület konkrét igényt fogalmaz meg, akkor azt végrehajthatják vagy konkrét dolgot nem biztos?

Csernus József jelzi, tudni kellene, hogy miről van szó.

Dr. György Balázs polgármester itt jelzi, nem kapott még választ egy korábbi megkeresésre, amikor az iskolások közlekedési oktatását kérték. Itt egy másik levél, amiben segítséget kér a Képviselő-testület az idegenforgalmi adó ellenőrzésének ügyében. – Átadja a levelet.

Csernus József nem tud a korábbi megkereséséről, rá fog kérdezni. A másik ügyben is biztosan tudnak majd segíteni.

Bálint Sándor jelzi, konkrét helyeket tudnak, adnak, ahol fontos lenne az ellenőrzés, eljárás.

Csernus József tájékoztatja, mindez előkészítés, megbeszélés tárgya.

Dr. György Balázs polgármester megköszöni a rendőrök munkáját.
Jelzi, sajnos a biztonságérzet más, mint amit a statisztikák mutatnak. Dernóczi Zoltán egy speciális nappali szolgálatot végez és 3-4 eset is jut egy napra. Januártól már főállásban fog dolgozni, autót már vásároltak munkájához és van még a mezőőrség, a polgárőrség is, mégsem tudnak mindent lefedni. A bűnözők erőszakosak lettek.
Abban egyetért Csernus úrral, hogy a románkérdésben az alsónémedi állampolgárok tudnának tenni.


A tűzoltóság és a rendőrség képviselői távoznak.


Dr. György Balázs polgármester a DAKÖV Kft. és az AIRVAC Kft. képviselőinek adja meg a szót.

Bozó István tájékoztatja a jelenlévőket, hogy 2000 bekötött fogyasztó van, havi kb. 1800 m3-es fogyasztással, télen pedig 1500 m3-es fogyasztás mérhető.
Sajnos a III. sz. kút nem jól sikerült, mert termálvizes szaga van a víznek, így most azon próbálnak segíteni.

Dr. György Balázs polgármester elmondja, hogy a taggyűlésen elhangzott, a nem fizetők listáján első helyen van a település, fél millió feletti az összeg.

Bozó István elmondja, hogy értesítették a tartozókat, ha 8 napon belül nem rendezik tartozásukat, akkor kikötik a vizet. 60 %-a már visszajelzett az értesítettek közül, de 5 kikötés biztosan lesz. Vannak helyek, ahol az albérlők is csináltak tartozást, ill. fizetési problémát.

Kozma Miklós tájékoztatja a jelenlévőket – ahogy már az ülés elején is elhangzott –, hogy küzdenek a tisztító bővítés pályázattal történő megvalósításáért.
Az elkerülő nyomóvezeték épül a Toldi utcában egész az Akácfa utcáig, így az északi iparterület szennyvize ki fogja kerülni a falut, tehermentesítve a hálózatot. Az átlagos napi fogyasztás 550 m3.
A földutak gréderezése csökkent, az aszfaltozások miatt, így gyakorlatilag a külterületi utak gréderezése, javítása folyik. A síkosság mentesítést is a Kft. végzi, reméli az idén is sikerül rendesen megoldani.

Kiss Miklós úgy emlékszik, hogy lesz vásárolva fűkasza az Unimog-ra. Más vágta az önkormányzati területeken a füvet, gazat.

Kozma Miklós tájékoztatja, néztek fűkaszát, de drága berendezés, mert 2 millió körül van az ára. Természetesen napirenden van a vásárlás, minden szakmai segítséget elfogadnak.

Dr. György Balázs polgármester jelzi, hogy az csak egy bizonyos szélességet bír el, viszont az árkok túlsó részére is be kell nyúlni, mert ilyen igényük is van.

Kiss Miklós rákérdez, nem lenne érdemes traktoros fűkaszát vásárolni?

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy 10 millió körüli összegről lenne szó és arra speciális végzettségű embert is fizetni kell stb.

Kiss Miklós szerint az is csinálhatná, aki a havat tolja, igaz az árakat nem ismeri.

Jakab Gergely megkérdezi, mi van a kulékaviccsal, a külterületi utak bejáratához sárrázók kellenének.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy akkor kaptak, most nincs kavics.

Jakab Gergely elmondja, hogy a traktorosok hordják fel a sarat. Meg lehet nézni, hol van traktor.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, meg tudják csináltatni, igaz szabály van, hogy aki ráhordja a szennyeződést, annak kell letakarítani.



Napirend 1.) Beszámoló a 2009. évi költségvetési évről, 2010. évi elképzelések (koncepció).


Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja a jelenlévőket, hogy az Alsónémedi Hírmondóban rendszeresen beszámolnak a testületi ülésekről, történésekről.
Az iskolai beruházásról részletes tájékoztatást ad a jelenlévőknek.
Ismerteti a Képviselő-testület elé készített beszámolót a beruházások teljesüléséről, melyet az alábbiakkal egészít ki:
éjjellátó távcső vásárlása a mezőőrök részére,
családi napközi részére használatba átadásra került a Kossuth úti iskolaépület,
a sitt-telep mellett 5,5 hektáros területet vásároltak,
az ABÉVA Kft. megvásárolta a Suzuki Ullmann szalont, most hasznosítási lehetőséget keresnek,
a Polgármesteri Hivatalba 2 milliós összegért pénzügyi szoftver vásárlása történt,
legutóbb pedig új helyi telefonkönyv kiadásáról döntött a Képviselő-testület.

Részletesen ismerteti a 2010. évi költségvetési koncepciót.
Tájékoztatja a jelenlévőket, hogy módosítani szükséges az elmúlt ülésen elfogadott vízdíjakat, melynek rendelet-tervezete az ülés elején kiosztásra került. Ismerteti a módosított összegeket.
Mivel kérdés, hozzászólás nem érkezett, kéri a rendelet elfogadását.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 10 igen szavazás alapján az alábbi rendeletet alkotta:

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete
megalkotta a víz- és csatornahasználati díjak mértékéről szóló
27/2009. (XII. 08.) sz. önkormányzati rendeletét a 23/2009. (XI. 30.) sz. önkormányzati rendelet módosításáról.


Dr. György Balázs tájékoztatja a jelenlévőket, hogy a köztisztviselők juttatásairól szóló rendelet-tervezet is kiosztásra került.

Rozgonyi Erik jegyző emlékezteti a jelenlévőket, hogy már a költségvetési koncepciónál szóba került az 1. §. módosítása, melyből kimarad az anyakönyvvezetők ruhapénze, a hidegétkeztetési utalvány, az ajándékutalvány, viszont bekerül a kockázati életbiztosítás.

Dr. György Balázs polgármester – tekintettel arra, hogy nem érkezett kérdés, hozzászólás – kéri a rendelet elfogadását.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 10 igen szavazás alapján az alábbi rendeletet alkotta:

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete
megalkotta a köztisztviselők juttatásairól és támogatásáról szóló
28/2009. (XII. 08.) sz. önkormányzati rendeletét a 23/2002. (XII. 16.)
sz. önkormányzati rendelet módosításáról.


Dr. György Balázs polgármester megkérdezi, hogy az elmondott témákhoz kapcsolódóan van-e kérdése a jelenlévőknek.

Kiss Miklós emlékezteti a jelenlévőket, hogy amikor felvetődött a nappali szolgálat, akkor 2-3 emberről volt szó. Mindenki tudja, hogy szükség van a rendőrség segítésére. Dernóczi Zoltán bevált, de kell még egy ember.

Dr. György Balázs polgármester örült, hogy Dernóczi Zoltán elvállalta a feladatot és van gépkocsi is szolgálatához.
Kozma Márta jelzi, beszélt Dernóczi Zoltánnal és neki más a véleménye. Van 69 polgárőr, mezőőr, a KMB-sek és Ő is. Szívesen csinálja mind a 31 nap a feladatot, nem tudja elképzelni, hogy legyen egy kollégája. A rendőröket kellene segíteni.

Dr. György Balázs polgármester elmondja, hogy Dernóczi Zoltán írásos anyagában valóban ez van leírva, ezeknek az embereknek az összefogását, erősítését szorgalmazza. Még egy Dernóczi nincs Alsónémedin. Vannak nyitott kérdések, mindenkinek megvan a feladata. Látják, hogy nappal ugyanúgy vannak események, vagy talán még rosszabb a helyzet, mint éjjel.

Kiss Miklós tájékoztatja, hogy most nappal rosszabb a helyzet, sokszor fut be telefon a polgárőri telefonra. Van, amikor hívja Dernóczi urat, de Ő is ember, éppen pihen, a KMB-sek nincsenek, nem tudnak reagálni, Ő pedig csak egy ember. A polgárőrök sem tudják nappal ellátni a feladatot.
Meg kellene keresni a lehetőséget még egy emberre, hogy le legyen fedve az egész nap, egész hónap.

Dr. Tüske Zoltán javasolja, hogy egy szűkebb megbeszélés után térjenek vissza a témára.

Szabó Endre úgy tudja, hogy a következő Településfejlesztési, Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottsági ülésen beszélnek majd a településőrről.

Dr. György Balázs polgármester jelzi, hogy várhatóan csak december 31-ig fizeti őket az állam.

Rozgonyi Erik elmondja, hogy a településőrnek nincs hatósági jogköre, Dernóczi Zoltán nem javasolta az alkalmazásukat.



Napirend 2.) Az idegenforgalmi adó megszüntetésének lehetősége.


Dr. György Balázs polgármester ismerteti az előzményeket, kiemelve, hogy a mai napon 5043 fő az állandó lakosa Alsónémedinek.
Amennyiben január 01-jén 5000 felett lesz az állandó lakosságszám, akkor 2 fővel több képviselőt kell majd ősszel választani.
Tájékoztatja a jelenlévőket, levelet írt 30 szállásadónak, de csak 12-13 fő jött el a megbeszélésre. Kötelezettségvállalási nyilatkozatot 9 fő tett, volt aki már lépett is. A kimutatás alapján 20 lakcímkártya lesz érvénytelenítve, ami kevés. Van folyamatban lévő ügy is, de az is lehetséges, hogy nem fog átfutni január 01-ig.
Arról kell dönteni, hogy megszüntetik-e az idegenforgalmi adót január 01-től vagy nem.

Szabó Endre elmondja, Ő volt amellett, hogy szüntessék meg az adót, de ha csak 20 fő jön össze, akkor „visszavonulót fúj”. Az emberek felelősségtudata csak eddig terjed.

Dr. Tüske Zoltán emlékezteti a jelenlévőket, hogy három éve beszélnek a témáról, hatóságokat keresnek meg stb. Amíg nem lesz jobb eszköz a kezükben, fenn kell tartani az adót, így legalább egy „adathalmazuk” van. Ha visszavonulnának, akkor azt gondolják majd, hogy mindent lehet csinálni.
A lakástörvényt módosítását is próbálják kezdeményezni a következő országgyűlési képviselőnél. Ha abban lehet majd tenni, akkor jöhet szóba az idegenforgalmi adó eltörlése. Látni a számokból is, hogy más háttérindoka van a bejelentéseknek, nem csak az adó.

Bai Sándor egyetért Tüske doktorral, Ő sem gondolta, hogy csak 20 fő esetében lépnek.

Bálint Sándor jelzi, Őt ez nem döbbentette meg. Addig meg kell tartani az idegenforgalmi adót, amíg más megoldás nincs.

Szarka Balázs elmondja, mindennek van eszmei mondanivalója. 25 szék van elkészítve a vendégeknek, ez önmagáért beszél. Volt, hogy többen is voltak a falugyűlésen. Az egész Képviselő-testületet minősíti, Ők hagyták jóvá, hogy itt legyen a gyűlés.
Az elkövetkezendő 10, 20, 50 évben is mezőgazdasági település leszünk, azokat kell helyzetbe hozni, nem pedig az adókat kivetni. 412,- Ft adót kell fizetni.
A 13. havi fizetést megadják. Felfordul a gyomra, amikor a köztisztviselők pénzért harcolnak. Az idegenforgalmi adó csökkentését, megszüntetését nem fogadták el, a fizetésért pedig harcoltak. Az Önkormányzat tudjon spórolni, nem kapott a bíró, az elöljáróság fizetést. Csak fizetés nélküli testületet állítsanak elő. Vannak, akik azért indultak el, hogy a havi 70-80.000,- Ft-ot felvegyék a havi 3 alkalomért. Több mint 10 milliós költség évente.
Komoly összeg volt az autókereskedés megvásárlása is, ha arra nincs szükség, nem biztos, hogy szerencsés volt a vásárlás. Meg kellett volna gondolni.
A cafetéria egy huncutság, a tisztviselők magukat hozzák helyzetbe.

Dr. György Balázs polgármester jelzi, hogy egy közeli tízezres városban is csak 32 fővolt jelen az ottani közmeghallgatáson és itt is évek óta ugyanazok vannak, azért tartjuk a Polgármesteri Hivatalban. Úgy gondolja, méltó hely ez a terem a közmeghallgatásra. A falugyűlést bizonyos témában hívják össze, azon valóban többen voltak.
Szerinte a képviselők nem a tiszteletdíj miatt jöttek. Nem több 10 millió forintnál, amit felvesznek. Járulékot kell fizetni az összeg után, a felét kapják meg a bruttó összegnek. Van olyan is, aki nem vette fel a tiszteletdíjat, hanem jótékonykodott belőle. Az utolsó két ciklusban van tiszteletdíj, a világ is megváltozott.

Szántó Erzsébetet is érzékenyen érintette Szarka Balázs felszólalása és jelzi, nem minősíti a Képviselő-testületet, hogy itt tartják a közmeghallgatást, méltóbb helye van itt, mint máshol.

Dr. György Balázs polgármester kéri, térjenek vissza az idegenforgalmi adó témakörére.

Kiss Miklós emlékezteti a jelenlévőket, hogy a polgárőrség is rajta volt az idegenforgalmi adó bevezetésén és nem a bevétel miatt. 500 fő biztosan itt van és annak legalább a 2/3-a nem dolgozik. Mindenki vegye magához azt az embert, akit foglalkoztat és egész évben adjon neki munkát.
Sátoraljaújhelyen is rendeletet hozott a Képviselő-testület – telefonon beszélt a Jegyzővel, aki felajánlotta segítségét – a lakásbérlet miatt, m2-re szabályozott.
Próbálják meg valahogyan megszüntetni a tömegszállásokat.
Kérdezze meg Balázs bácsi, hogy akinek a szomszédjában vannak, a WC ajtó odanéz a teraszára – már, ha van egyáltalán WC , használják stb. mit szólnak hozzá. A románok nem engedik a mi gyerekeinket focizni a focipályánkon stb.

Szarka Balázs jelzi, hogy Kiss Miklósék is alkalmaznak asszonyokat, „bort iszik, és vizet prédikál”. Nála amikor voltak, meg lehetett nézni a szálláshelyüket.

Kiss Miklós emlékezteti, hogy a tejüzem melletti épület esetén itt kért segítséget a rendőröktől.

Dr. György Balázs polgármester lezárja a vitát az idegenforgalmi adó felett és kéri, határozattal döntsenek arról, megszüntetik-e vagy sem.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 10 igen szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

315/2009. (11. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete úgy döntött, hogy nem szünteti meg 2010. január 01-től az idegenforgalmi adót.

Határidő: azonnal.
Felelős: Dr. György Balázs polgármester.


Dr. György Balázs polgármester a pozitív döntés után kéri a rendelet-tervezet elfogadását is.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 10 igen szavazás alapján az alábbi rendeletet alkotta:

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete
megalkotta az idegenforgalmi adóról szóló 29/2009. (XII. 08.) sz.
önkormányzati rendeletét a 14/2007. (IX. 17.) sz. önkormányzati
rendelet módosításáról.



Napirend 3.) Egyebek, melynek keretében a jelenlévők a Képviselő-testület tagjai részére közérdekű kérdéseket tehetnek fel.


Dr. György Balázs polgármester az érdeklődőknek adja meg a szót.

Czeróczki Sándor elmondja, országos megszorítás van, itt megkapják a 13. havi fizetést a dolgozók. Az Árpád utcában viszont pénzt kértek az úthoz, sőt kérték szóljanak a szomszédoknak is, hogy fizessenek. Azt mondták, felejtsék el. Forgalmasabb az Árpád utca, mint a Haraszti út, Fő út és a busz, a traktorok is ott járnak.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy a hozzájárulás a bekerülési összegnek csak egy kis része és máshol is elkérték az összeget. – Ismerteti a Képviselő-testület ide vonatkozó döntésének lényegét, mely alapján mindenki egyszer hozzá kell, hogy járuljon az úthoz.

Czeróczki Sándor megkérdezi, hogy a Haraszti és a Fő út is hozzájárul?

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, az nem önkormányzati út.

Czeróczki Sándor elmondja, van aki 5 traktorral jár.

Dr. Tüske Zoltán elmondja, hogy volt elképzelés a Fő úton gyalogjárda építésére, de nem szavazták meg, mert nem járultak hozzá a lakók. Elvi szinten nem értett egyet a dologgal, mert neki is komolyan hozzá kellett járulnia az útépítéshez. Mindegy, hogy ki építette az utat, valamilyen összeggel mindenhol járuljanak hozzá a költségekhez, hogy a többiek felé el tudjanak számolni.

Czeróczki Sándor jelzi, a Fő út és a Harasztú út is járuljon hozzá. Ha annak idején mindenkitől 20.000,- Ft-ot elkértek volna, akkor már az összes út le lenne aszfaltozva.

Dr. Tüske Zoltán jelzi, hogy a Haraszti úton és a Fő úton is akkor lesz járda, ha majd hozzájárulnak.

Tótyik József elmondja, hogy két éve levelet kaptak az árkok kiásása ügyében. A Haraszti-Toldi u. sarkán áll a víz. Ott hogy ásták ki az árkokat? Az Acsai Károly és Nagy Sándor előtt miért nem ásatták ki? A Csongrádiéktól lefelé végig állt a víz.

Dr. György Balázs polgármester szerint a Csongrádi Pali előtt nem állt a víz.

Tótyik József jelzi, hogy ott központi pénzből csináltatták meg az árkokat, nekik pedig ki kellett ásni.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy az Önkormányzat csináltatta meg, mert több felől odafolyik a víz. Több ilyen hely is van a településen.
Helyi rendelet alapján mindenkinek ki kell ásnia az árkot, de Csongrádi Pálnál nincs értelme, mert magasan fekszik, nem folyik bele a víz.

Tótyik József megkérdezi, van-e a Képviselő-testületnek joga kritizálni a másik szavazatát, azaz Bálint Sándor és Józan Sándor nemmel szavazott a közelmúltban egy döntésnél és azt magyarázták a Hírmondóban.

Dr. Tüske Zoltán elmondja, Józan Sándor amikor felvetette a névszerinti szavazást, kérte, hogy jelenjen meg a Hírmondóban, ki hogyan szavazott. Ezért magyarázta meg a Bizottság a szavazást.

Tótyik József szerint kritika volt. Kitért az újság az ellenzékre.
Több éve hányan aláírtunk beadványt, hogy ellenőrizetlenül hordják ide a szemetet, mi pedig Gyálra vittük.

Józan Sándor a cikkel kapcsolatban azt érezte, lehet, hogy a szavazatot indokolták, de dr. Tüske Zoltánék csak Őt találták meg. Nincs személyes problémája Acsai Károllyal. Az Alsónémedi Hírmondóban leírja, mit csinál, a településen mindenhol engedély nélkül bányászkodott. Dr. Tüske Zoltán leírta azt is, hogy nem szavazott.

Dr. Tüske Zoltán jelzi, Józan Sándor felszólítására, mert Ő „elfogult”. Nem elfogult, tud dönteni az ügyben arról, hogy legyen rendbetéve a telep.

Józan Sándor jelzi, Acsai Károly személyével kapcsolatban elfogulatlan.
Neki is lesz cikke a Hírmondóba. Az Önkormányzat nagy horderejű dolgai esetén Tüske úr a jogi képviselője a másik félnek és még Ő az elfogult?
A szemétbányát az Önkormányzat ajándékba kapja, az lesz a tulajdonos. Köszönjük az ajándékot.

Dr. György Balázs polgármester lezárja a vitát.

Szarka Balázs az előtte lévő árok ügyében szól, már 3 éve kéri oldják meg a vízproblémát. Már szinte mindenkit megkeresett, de a Polgármester úr nem engedélyezte. Hozzájárulna, eső esetén hetekig áll a víz.

Dr. György Balázs polgármester megígéri ismét megnézik mit tehetnek. A vizet szikkasztani is lehet, nemcsak elvezetni. Szakemberek csinálták az árkokat, mérést.

Kozma Miklós elmondja, hogy a teherautók átjártak a településen a bugyi útépítés miatt. A 7,5 tonnás tábla kint van, de az 51-es kereszteződésnél nincs. Szabályosan jön így be a faluba az autó.

Dr. György Balázs polgármester úgy tudja, van előrejelző tábla az 51-es úton.

Belágyi Tamás az előbbi vita kapcsán veti fel, hogy a jelenlévők értik, miről folyik? Szerinte másképp fogják fel a dolgokat.

Szarka Balázs összefoglalva elmondja, hogy Acsai Károlytól a Képviselő-testület átveszi a szeméttelepet, hogy az EU-s pénzből legyen rekultiválva.
Az EU rájön, hogy „trükközés” és majd ráfizet az Önkormányzat.

Dr. Tüske Zoltán tájékoztatja, minden le van írva szerződésben, nincs mit visszakövetelni.

Szarka Balázs elmondja, hogy veszélyes hulladékkal, aszfalttal van a homokbánya feltöltve.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, sosem mondták ki, többször is vizsgálták.

Szarka Balázs megjegyzi, a pénzt Acsai Károly vette fel.

Dr. Tüske Zoltán szerint mindenki ismeri Acsai Károlyt, az előéletét és a jelenlegit is. Nem lát biztosítékot a rekultivációra. Függetlenül attól, hogy Ő szedte be a telep hasznát, a közösség érdeke, hogy tegyük rendbe és még pénzbe se kerül, mert az EU fizeti ki a terheket.

Tótyik József megjegyzi, azt is mi fizetjük.
Felveti, hogy az összes dűlőt fel lehetne túrni és rekultiválni vagy a cirkuszosok területén is stb. mi van a föld alatt.

Dr. Tüske Zoltán elmondja, hogy sokáig a település is odahordta a szemetét és per esetén bizony az Önkormányzatot is felelősség terhelné környezeti károsodás esetén, ami hál’ Istennek nincs.

Tótyik József jelzi, hogy a Vitár-féle céget a Soroksáriak elküldték és Alsónémedi befogadta.

Dr. György Balázs polgármester elmondja, nem a rosszat feltételezik, amikor valaki idejön.

Tótyik József elmondja, hogy Budapest aktív „trutymóját” hordják ide, bűz van.
Fel kell vetni a dolgokat.

Józan Sándor elmondja, hogy Acsainé Eszti néni itt volt az ülésen, amikor megszavazták a sitt-telep átadását és elmondta, hogy van embere, gépe is a munkához. Személy szerint akkor is azt mondta, hogy aki szedte a telep hasznait, az csináltassa meg. Ingatlan biztosítékot is kért volna fedezetként, de nem akarta felvállalni Acsainé. A 20 év múlva történő visszavételt, azt felvállalta.

Dr. Tüske Zoltán nem is adná vissza 20 év múlva.

Józan Sándor jelzi, hogy az Ő szemét is bántja ami ott és a környéken van, de más is tartja a hátát mindenért.

Bálint Sándor is ezért nem szavazta meg a dolgot.

Dr. György Balázs polgármester megjegyzi, őszinteségi roham van?

Bálint Sándor felveti, arról van szó, hogy pályázat útján megnyerjük a pénzt, de ez is kétfordulós, mint a szennyvíz esetén. És láthatják mi lett. Ha nem nyernek annyi pénzt a pályázaton, akkor a tulajdonosok rekultiválják, de így 20 évig a mi tulajdonunk marad.

Dr. Tüske Zoltán jelzi, ha nem lesz elég a pénz, akkor Acsai Károly vagy kiegészíti vagy nincs ügylet.

Dr. György Balázs polgármester szerint is mindenre gondolni kell, ezért van most is egy határozati javaslat kiosztva az üggyel kapcsolatban.
Mivel ahhoz kérdés nem érkezett, kéri annak elfogadását.


Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete 8 igen, 2 nem szavazás alapján az alábbi határozatot hozta:

316/2009. (11. 27.) sz. önkormányzati határozat

Alsónémedi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete az alábbiakra módosítja 310/2009. (11. 27.) sz. önkormányzati határozatát:
A 234-236/2009. (10. 13.) sz. önkormányzati határozatában megjelölt helyrajzi számokat kiegészíti az alsónémedi 081/96 hrsz-al és azzal, hogy az alsónémedi 081/34-35, 0 081/91, 081/96 hrsz-ú ingatlanok telekalakítás után (összevonás) új hrsz-on, 081/96 hrsz-on lesz nyilvántartva.
A Képviselő-testület egyben felhatalmazza dr. György Balázs polgármestert, hogy Acsai Károllyal kösse meg az ajándékozási szerződést a telekalakítás után

A határozat folytatása a soron következő oldalon!
kialakuló alsónémedi 081/96 hrsz-ú, hulladéklerakó megjelölésű ingatlanra, ezen ajándékozási szerződés felbontására, valamint a visszaajándékozásra vonatkozó megállapodásokat és ez utóbbi kettőre vonatkozó ügyvédi letéti szerződést a 236/2009. (11. 13.) sz. önkormányzati határozatnak megfelelően.

Határidő: azonnal.
Felelős: Dr. György Balázs polgármester.



Dénesi László elmondja, hogy a lakhatási engedély kiadásakor elmondták, hogy „kirakat” lesz az utca. A Fő út közepétől 42 méterre lehet épületet tenni, és úgy tudja, hogy egy mostani engedély a jelenlegi telekhatártól 5 méterre szól. Miért kell a faluképet elrontani?

Dr. György Balázs polgármester erről nem tud, megnézik.

Szarka Balázs a sitt-telep ügye kapcsán még megjegyzi, hogy egy nagy rakás „trutymót” ajándékba kapunk, ráköltünk és később visszaadjuk.

Dr. György Balázs polgármester tájékoztatja, hogy az Önkormányzat nem költ rá.

Szarka Balázs elmondja, hogy Acsai Károly a büntetéseket sem fizette ki.

Dr. György Balázs polgármester lezárja a vitát.
Mivel további kérdés, hozzászólás nem érkezett, mindenkinek áldott karácsonyi ünnepeket és boldog új esztendőt kíván és közmeghallgatást 21 óra 40 perckor bezárja.




Kmf.




Dr. György Balázs Rozgonyi Erik
polgármester jegyző




Győrvári István Lászlóné
jegyzőkönyvvezető
jzoltan
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 3423
Csatlakozott: 2010.08.18. 18:25
Tartózkodási hely: Alsónémedi

Vissza: Jegyzőkönyvek 2009



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron