A képviselők is bűnösök lehetnek a szavazatuk miatt?

Tagadta bűnösségét Verók István volt VI. kerületi szocialista polgármester az ellene és 13 társa ellen egy Andrássy úti önkormányzati ingatlan 2004-es eladása kapcsán hűtlen kezelés vádjával hétfőn a Fővárosi Bíróságon (FB) indult büntetőperben. Az ügyészség szerint 128 millió forint vagyoni hátrányt okozott Terézvárosnak az adásvételi szerződés aláírásával a volt polgármester, az elidegenítés megszavazásával a szocialista és szabad demokrata képviselő-testületi tagok és a törvényességi ellenőrzés elmulasztásával az aljegyző. Verók István a hétfői tárgyaláson kijelentette, hogy jogsértést nem követett el, a vád megalapozatlan, az pedig sajnálatos mérföldkő a magyar igazságszolgáltatás történetében, hogy a kollektív bűnösség elvét próbálják alkalmazni képviselőkre a leadott szavazataik miatt.

(Budapest, 2011. december 5., hétfő (MTI))

 


Kollektív felelősség? Hogy jön ez ide?

Nem azért vádolják a képviselőket, mert MSZP-sek vagy SZDSZ-esek vagy szőkék vagy barnák, hanem azért, mert a gyanu szerint az általuk vagyonkezelői minőségben hozott képviselő-testületi döntésükkel jelentős anyagi hátrányt okoztak az önkormányzatnak. Ezzel egybecseng a Pest Megyei Főügyészség 2011. szeptemberi állásfoglalása is. Persze ilyenkor a legegyszerűbb előhúzni a 'koncepciós' vagy 'politikai leszámolás' kártyát.


 

2010. szeptember. 21.

Tisztelt Pest Megyei Főügyészség!

Állásfoglalás kérése


Tisztelt Cím!

Alsónémedi nagyközségben önkormányzati képviselő-jelölt vagyok. Az önkormányzati választás kapcsán HVI tákékoztató ülésen felmerült a polgármester illetve az önkormányzati testület tagjaink személyi / büntetőjogi felelősségének kérdése. Kérdésemre a Jegyző úr kizárta mind a Polgármester, mind az Önkormányzati képviselő-testület tagjainak személyi / büntetőjogi felelősségét az önkormányzati döntéshozatallal illetve azok végrehajtásával kapcsolatban. Valóban így van ez? Egyáltalán nem állhat fenn semmilyen személyi / büntetőjogi felelősség, például akár jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés esetében sem? Válaszukat előre is köszönöm!

 

Juhász Zoltán


2010. október 4-én meg is jött a válasz:


A szabadságon lévő főügyész úr megbízásából a következőkről tájékoztatom:

Mivel az önkormányzat vagyonával a képviselő-testület gazdálkodik, a gazdálkodás körében születhetnek olyan testületi döntések, amelyek az önkormányzat vagyonának csorbulásával járnak, vagy a későbbiekben háríthatnak indokolatlan anyagi terhet az önkormányzatra. Mint bármely vagyonkezelő tekintetében, a döntéshozók (k) büntetőjogi felelőssége is felmerülhet, ha a döntés vagy annak az önkormányzati vagyonra tett hatása bűncselekmény tényállását meríti ki. A büntetőjogi felelősség azonban mindig egyéni felelősség és csak konkrét tényállás alapján ítélhető meg.

Budapest, 2010. október 4.


Dr. Stirszky Sándor sk.