Vegyes reakciók fogadták a facebook-on az Alsónémedin élő vendégmunkások problémáját feszegető cikkünket. A hozzászólásokból sokféle véleményt kiolvashattunk. Az első hozzászólások a vendégmunkások jelenlétében érdekeltek (gazdák + szállásoltatók) számarányát vitatták. Egy 2008-ban végzett kutatás-elemezés szerint Alsónémedi lakosságának 25-30%-a érdekelt a vendégmunkások jelenlétében. Érdemes kicsit körüljárni, hogy kinek milyen elképzelése volt a kérdésről.

KATEGORIKUS NEM!

"...a vendégmunkások menjenek haza, a gazdák pedig csináljanak azt, amit akarnak!..."

Meglehetősen ideális, ám legalább annyira irreális megközelítés. Ha számba vesszük, hogy a gazdák képesek mennyire képesek egy tömbben mozogni, érdekeik érvényesítése során közösen fellépni, akkor ez meglehetősen utópisztikus megoldásnak számít. Az októberi választáson ezt a gyakorlatban be is bizonyították. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az ő érdekeiket sem lehet teljesen lesöpörni az asztalról.

ÁLLATVÉDELEM VAN, EMBERVÉDELEM MIÉRT NINCS?

Ami igaz, igaz: az állatok tartásával kapcsolatban, (minimum négyzetméter, stb.) vannak komoly követelmények, de nem várható, hogy hasonlóan szigorú szabályok a lakhatási körülményekkel kapcsolatban is legyenek. Ha lenne is, az ellenérdekelt új önkormányzat nem törné magát a betartatásában. 

ÉPÍTHETÜNK MI PALOTÁT, DE SAJNOS IGÉNYÜK NINCS!

Mindenhol olyan körülmények vannak, amit a tulajdonos megtűr. Elsősorban a tulajdonoson múlik, hogy hány embert enged az ingatlanba és ott milyen körülményeket biztosít, illetve követel meg. Az önkormányzatnak csak áttételesen vannak eszközei, és azok sem túl hatékonyak. Egy hivatalos eljárás mindig keretek közé lesz szorítva és a szabályok is mindig csak lassan követik a változásokat.

NEM MINDEN VENDÉGMUNKÁS IGÉNYTELEN!

Volt olyan vélemény is, hogy igenis vannak a körülményeikhez képest rendezett módon élők és olyan Alsónémediek is, akik legalább annyira igénytelenül élnek, mint jellemzően a vendégmunkások. Biztos ebben is van egy kis igazság.

HELYBEN IS LENNE MUNKAERŐ, AKI SZÍVESEN DOLGOZNA!

Ha így is van, valamiért ez nem így alakult az elmúlt 10 évben, és ezt visszafordítani sem lenne könnyű vállalkozás. Ettől függetlenül ez egy üdvözlendő irány lehetne, a kérdés inkább az, hogy az idényen kívül mihez tudnának kezdeni a munkavállalók.

TUDTOMMAL SOKAN BE VANNAK JELENTVE

Van számos példa, ahol valóban van állandó vagy határozott időre történő foglalkoztatás, a betakarításkor pedig 'leakasztanak' 10-15 embert, amíg van komolyabb munkaerő-igény. A gond ott van, hogy időben és létszámban is korlátozott az egyszerűsített foglalkoztatás.

(2) Az alkalmi munkára irányuló egyszerűsített foglalkoztatás esetén az egyszerűsített munkaviszonyban egy naptári napon legfeljebb foglalkoztatott munkavállalók létszáma....
a) a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) hatálya alá tartozó főállású személyt nem foglalkoztató munkáltató esetén az egy főt,
b) egy főtől öt főig terjedő munkavállaló foglalkoztatása esetén a két főt,
c) hattól húsz főig terjedő munkavállaló foglalkoztatása esetén a négy főt,
d) húsznál több munkavállaló foglalkoztatása esetén a munkavállalói létszám húsz százalékát.
.... a tárgyévben fel nem használt létszámkeret a következő naptári évre nem vihető át....
ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a százhúsz napot nem haladhatja meg..."

A fentiekből következik, hogy a helyi gyakorlat a legnagyobb jóindulattal sem közelítheti meg a teljesen szabályos foglalkoztatást.

LEHETNE HOZNI MAGYARORSZÁGRÓL IS MUNKAERŐT

Ilyen próbálkozásról eddig nem hallottunk, de itt is a szállásoltatás és a munkaerő-igény hektikussága jelenthet problémát. Alsónémedin nem arról van szó, hogy ősszel - mondjuk szüretkor - van szükség élőmunkára, hanem sokkal 'elterültebben'. Mindettől függetlenül érdemes lenne továbbgondolni.

GETTÓ? EZ VALAMI VICC?

Egyáltalán nem vicc. Legalább annyira nem mint, ahogy lehet 'gettó'-hoz hasonló körülmények között élni Alsónémedin szétszórva is. Az a tény, hogy szigetszerűen - nem keveredve, később integrálódva - él egy csoport, még nem jelenti azt, hogy embertelen körülmények között teszi azt. Az önkormányzat ott nem csak mint helyhatóság, hanem, mint tulajdonos is meg tudná szabni az 'együttélés' szabályait.



...és még sorolhatnánk, de igazán senki sincs tisztában a tényleges számokkal. A továbblépéshez milyen kérdésekre kell választ kapnunk?

Hány tömegszállás van Alsónémedin?
Ebből hány a szállásoltató?
Hányan vannak összesen?
Ebből mennyi a gyerekek?
Milyenek a körülmények? 

A fenti kérdésekre csak közösen tudunk választ adni, és legalább egy közelítő eredményt kapni a jelenlegi állapotról!

Kérünk mindenkit, hogy segítsen a tömegszállások összeírásában! Készítettünk egy egyszerű és egy részletes kérdőívet is, amit anonim módon lehet kitölteni. A feltöltött eredményeket feldolgozás és ellenőrzés után egy közzétett térképen meg is jelenítjük.