A Fidesz parlamenti frakcióvezetője szerint pártjának nem érdeke, hogy bármi is titokban maradjon "a Kádár-rendszer bűneiből", a múlt lezárása nélkül ugyanis nem jöhet létre egy új magyar társadalom. A múltfeltárás során azonban különbséget kell tenni bűnös és áldozat között - jelentette ki Lázár János kedden az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

"A rendszerváltozás óta egyetlen politikai párt maradt talpon, ez pedig a Fidesz. Ezért nekünk erkölcsi kötelességünk az, hogy a kommunista diktatúra bűneit feltárjuk, megnevezzük a felelősöket, lehetőség szerint felelősségre is vonjuk őket, és ugyanakkor semmi se maradjon titokban" - mondta Lázár János, hangsúlyozva, hogy a múlt lezárása nélkül nem teremthető meg egy új magyar társadalom.

A Fidesznek egyáltalán nem érdeke, hogy bármi is titokban maradjon. "Nekünk az az érdekünk, rendszerváltó pártként az a felelősségünk, hogy ne maradjon egyetlen titok sem a Kádár-rendszer bűneiből" - jelentette ki a frakcióvezető.

Lázár János igennel válaszolt arra a felvetésre, miszerint, ha a közeljövőben létrejövő Nemzeti Emlékezet Bizottsága azt javasolja majd, hogy a mágnesszalagokat és minden más, a nemzetbiztonságot nem sértő aktát is nyilvánosságra kell hozni, akkor lépni fognak-e.

A kormánypárti politikus kitért arra is, hogy a jelenlegi múltfeltárás szerinte a volt kommunista elit érdekeit szolgálja, ugyanis 22 éve az ügynökökről folyik a vita, azokról pedig alig esik szó, akik megrendelték az ügynöki munkát, a megfigyeléseket, akik irányították az apparátust. "Meg kell különböztetni a bűnöst és az áldozatot" - mutatott rá.

A Fidesz-KDNP hétfői frakcióülésén úgy döntött: felkéri a kormányt, hogy május 15-ig dolgozza ki azokat a jogszabályokat, amelyek lehetővé teszik a Nemzeti Emlékezet Bizottságának létrehozását. A kommunista rendszer bűneit feltáró szakértői testületnek még ebben a parlamenti ülésszakban, vagyis június végéig meg kell alakulnia. Orbán Viktor miniszterelnök közölte: a kormány vállalja a kommunista múlt rendezésének jogszabályi előkészítésével kapcsolatos munkát, és azt el is fogja végezni.

(MTI)


Kár, hogy a gondolat egy a tettel elv eddig nem érvényesült ebben kérdésben, ezzel ellentétben ment a nagyüzemi mellébeszélés és maszatolás. Az igazi gond az, hogy eddig a felmerült gyanúval szemben - az adatok zártsága miatt - a tisztázás lehetősége sem volt meg. A kérdés pedig minket is érint. Bizonyára lenne helyben is mit tisztáznunk, de a jelenlegi törvényi szabályozás MOST MÉG nem teszi lehetővé a megismert tények, adatok nyilvánosságra hozatalát. Pedig országszerte az érintettek - elmondások szerint - nem véletlenül várhatták becsomagolt bőrönddel a rendszerváltást.

Most, több, mint 20 évvel a módszerváltásra sikeredett rendszerváltás után sem késő még tisztába tenni a dolgokat és ildomos lenne bekukkantani a mára köpönyegekre cserélt egykori ballonkabátok alá. 20 év után ezt a kis időt már féllábon is kibírjuk.

FIATAL ÉS KERESZTÉNY DEMOKRATÁK! LEHET BIZONYÍTANI!

Mindehhez szervesen kapcsolódik a kommunista diktatúra alatt

elkövetett bűnök büntethetőségének kérdése is.

Az 1991-es Kónya-Pető vita:

 

 

 

Kónya-Pető vita 20 év után újra: