Tavaly október 23-án volt szerencsém végigsétálni a felújított Margit hídon, de közelről, igazán szemügyre venni nem sikerült, ezért már akkor elhatároztam, hogy alkalomadtán szánok rá néhány percet. Ez az alkalom pedig a tegnapi nap volt. Közelről meg szerettem volna nézni a koronákat, mert már első pillantásra is nagyon furcsa hatással volt rám. Éreztem, hogy valami nagyon nincs rendben. Már a híd néhány évvel ezelőtti felújítása is komoly port kavart, mert elhíresült - egy résztvevős - közbeszerzéssel sikerült megoldani a projekt lebonyolítását. De nem csak ez a gond.
A hivatalos verzió szerint az eredeti állapotra hasonlító - kissé modernizált - változat került kivitelezésre. Vagy egy kicsit mégsem az. A szabadkőműves (Salamon templomi) oszlopok - Jáchin és Boáz - a fényt hozó teremtményekkel ugyanúgy közrefogják a Szent Koronát, mint az eredeti állapotában. Ezúttal kicsit tovább is mentek: méretes láncokkal le is 'horgonyozták' a koronát. Egyesek úgy gondolták, hogy ez rossz ötlet volt és rövid úton eltávolították a láncokat. Ezzel elég sokat foglalkoztak az interneten. Meglehetősen felháborodva sokan foglalkoztak a kereszt letörésével is. Azért lenne itt más is...
Miről is törték le a keresztet és a rabláncokat? A fától nem látjuk a erdőt???
Ennek az ún. 'koronának' - több tekintetben sincs - semmi köze a Szent Koronánkhoz. Az arányait és alakját tekintve sem áll még köszönőviszonyban sem, sokkal inkább hasonlít egy karikatúrához. Ráadásul ott vannak azok a 'gumicukor-bogyó-szerű' bigyók, amitől olyan érzése támad az embernek, mintha egy cukrász készítette cukormáz-alkotással állna szemben. Művészi szabadság ide vagy oda, ez már tényleg túlmegy minden határon.
Szerintem ez már a Szent Korona, az ezeréves magyar gyökereink meggyalázása.
A Szent Koronáról tudniillik, hogy egy beavató és nem országló koronáról van szó, amit a magyar királyok is csak rövid időre mindössze egyetlen alkalommal - a megkoronázásukkor - viselhettek. Ezen alkalmak kivételével kizárólag a koronaőrség tagja láthatták. A Szent Korona a világ egyetlen naptár-koronája. Nem sorolnám.
"...A hagyományok szerint 1038. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján államalapító király, Szent István király Fehérvárott a Mennybe emelt Szűz Mária templomában országát a korona képében a Mennybe emelt Szűz Máriának ajánlotta fel. Célja egy, az Ég és Föld között létrejött szerződés létrehozása volt, mely a Kárpát-medencét Szűz Mária országává tette, úgy, hogy ezen a földi hatalmak se változtathassanak...."
(wikipédia: Szent Korona-tan)
Az eredeti Margit hídon szerintem még 'rendben volt' a Szent Korona:
Kik, miért és miért éppen ilyen torz formában tárták elénk?
Nem a jobb oldalon lévő koronához hasonlítanak inkább a Margit hídon lévő koronák?
No de milyen korona is van a jobb oldalon? Az osztrák császári korona.
Az arányait, az abroncs feletti díszek szögeit és a gyöngyöket tekintve: Bingo! Szerintem szándékosan egy keverék, eltorzított korona-forma került ábrázolásra. Rendben van ez így? Már semmi sem szent?