movie75 document98 business62 business62 paper101 documents15  breakfast13 jarokelo transport305 1 archery6  network73  navigation9 question28  file148   info24

KEZDŐLAP CIVIL KONTROLL SAVAZÓKÁD STOP LOSS - LOST STOP

Szinte felfoghatatlan, ami a tegnapi pénzügyi bizottság ülésén történt. Pénzügyi szakemberek bevonásával az ABÉVA Kft. felügyelő bizottsága javasolta a pénzügyi bizottságnak 'Az évtized beruházása Alsónémedin' kötvény azonnali forintosítását. Ezzel azonnali 80 millió forint körüli árfolyamveszteséget és a 2% kamatkülönbséggel évi 14 millió forint körüli biztos kamatveszteséget elszenvedve. Miközben a kötvény kibocsájtása óta rendelkezésre áll a finanszírozó részéről a STOP LOSS limit kikötése. Magyarán, ha az euró elér egy bizonyos árfolyamszintet, a kötvény azonnal forintra konvertálódik a további árfolyamveszteségek elkerülése érdekében. 

Érthetetlen, hogy ezzel a lehetőséggel miért nem éltek. Vincze József úr csak annyit tett hozzá, hogy összességében még így is jobban jártunk, mintha forintosítottuk volna. Azt elfelejtette hozzátenni, hogy egy 2011-ben megkötött 285-ös limittel forintosított, majd mondjuk 315-nél 320-as stop loss-al újból eurósított kötvénnyel ma hány tízmillióval kevesebbel tartozna az ABÉVA Kft. Ráadásul kockázat nélkül, hiszen egy esetleges 400 forintos euró kurzust elérő helyzetben a 320-as limit nyújtott volna védelmet.

2011 óta többször jeleztük, hogy talán érdemes lenne kihasználni a stop loss limitben rejlő lehetőségeket, hiszen a konverzió egészen minimális költséggel jár. Most is csak három ember volt a teremben, aki tényleg megértette, hogy valójában miről is van szó.

Pedig végtelenül egyszerű a dolog: Ha most (305 körül) kikötünk 310-315 között valahol egy stop loss limitet a kötvény konverzióra:

- Ha gyengül a forint a következő időszakban, akkor maximum a mai árfolyam és a limit közötti különbség a bukó, ami nagyjából 10-15 millió forint

- Ha viszont nem megy fel az árfolyam a limit fölé, akkor a következő 12 hónapban megtakarítunk kb. 14 milliót a kamatkülönbségen

Az azonnali forintosítással viszont a 2%-os kamatkülönbség miatt biztosan elszenvedjük a kb 14 milliós veszteséget, nem beszélve a következő évekről. Tüske Zoltán úr - az ABÉVA Kft. FEB elnöke - még ezután sem értette meg a lényeget, mert a konvertálás utáni forint erősödés esetén újra eurósításról beszélt, amivel újabb  tízmilliós nagyságrendű árfolyamveszteséget szenvedünk el, ha az euró árfolyam korrigál. Az adósságnál éppen fordítva kell az árfolyammal számolni.

Az árfolyamváltozás nem csak veszélyeket, hanem lehetőségeket is rejt, amit eddig nem használtunk ki.

330-as eur/huf szintnél - esetleg még alacsonyabban is - érdemes újra forintra konvertálni, de csak úgy, hogy előtte beállítunk egy mondjuk 340-es stop loss limit szintet, hiszen akkor nem tudhatjuk, hogy nem lesz-e később euró 400 forint.

Vannak bizonyos helyzetek - ez is ilyen - amikor félre kellene tenni a korábbi jogos vagy vélt sérelmeket és higgadtan gondolkodni. Nagyon reméljük, hogy ezek után minden döntéshozó és azok tanácsadói elővesznek egy kockás papírt és levezetik maguknak, hogy mi történik, ha ez van vagy az van a következő hónapokban az ABÉVA kötvénnyel kapcsolatban és nem azt nézik, hogy ezt egy általuk közellenségnek titulált mondja, hanem azt, hogy mit mond. Hátha mégis van benne valami, amin érdemes elgondolkodni.

Talán azt is értékelni kellene, hogy nem a forintra konvertálás után kezdtük porig égetni a döntéshozókat, hanem előre szóltunk, mert ez a közös anyagi érdekünk. Sajnos most minden milliócska számit, főleg azok után, hogy futunk az egymilliárd forintunk után, ami a Hungária Értékpapírnál ragadt.