Közérdekű adatok kiadása érdekében indított bírósági kereseteink lefolyása cseppet sem nevezhető unalmasnak. A néha meglepő, néha mulatságos és fordulatokban gazdag események sora - a soronkívüliség mellett - sem nevezhető éppen gyorsnak. A legkomikusabb helyzet talán az illetékesség megállapítása során alakult ki: egy hónap alatt háromféle határozat született, egy illetékességet rendben találó és két illetékességet más-más bíróságra megállapító határozat is született, ahol az indoklások arra is gondosan kitértek, hogy a felperes mit is értelmezett félre az illetékességgel kapcsolatban.
A Suzuki Ullmann telephely tulajdonszerzésének körülményeit vizsgáló jogi szakvélemény javaslatának megismerése érdekében indított keresetünk először első fokon elutasításra került, majd a másodfokú bíróság - rámutatva az elsőfokú eljárás szabálysértéseire - új elsőfokú eljárást rendelt el. Ezen a bíróságon hangzott el Reményi Éva Tanácselnök Asszony szájából az emlékezetes "...Ne folytassa Juhász Úr! Tudjuk mi folyik Alsónémedin!..." mondat is, mivel a szemétbánya 'visszaadásának' ügyét is éppen ez a bírói tanács tárgyalta.
A másodfokon eljáró törvényszék szerint a kereset tárgyát képező jogi szakvélemény tárgyalásakor a zárt ülés megtartásának feltételei nem voltak tisztázottak. A megismételt elsőfokú eljárásban az alperes jogi képviselője a zárt ülések indokoltságát az érintettek személyiségi jogának védelmében jelölte meg.
A helyzet végtelen komikumát azt szolgáltatja, hogy az alperesi nyilatkozat név szerint megemlíti az érintetteket, ráadásul még az érintettek az ügyben írt anonimizálatlan leveleit is becsatolja - ami már önmagában abszurd - hiszen elvileg a zárt ülések elrendelése és a szakvélemény anonimizálása is az érintettek személyiségi jogainak védelmében történt.
Az már csak hab a tortán, hogy ezt bírósági keresetünket nem is az érintettek személyének, hanem a jogi szakértő javaslatának megismerése érdekében indítottuk. Az eredeti keresetben azt szerettük volna megtudni, hogy a jogi szakértő mit javasolt a Képviselő-testületnek. Történhetett-e bűncselekmény, tegyen-e feljelentést a Képviselő-testület stb.
Ha így haladunk, hamarosan bírósági ítélet nélkül is megismerhetjük a jogi szakértő javaslatát.